Wiadomości
- 23 września 2020
- wyświetleń: 20009
[WIDEO, ZDJĘCIA] MZK czeka wymiana taboru na bardziej ekologiczny
Bielsko-Biała po raz kolejny wzięło udział w Europejskim Dniu bez Samochodu, organizowanym w wielu krajach w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 22 września przejazd autobusami komunikacji miejskiej był bezpłatny.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Władze Bielska-Białej od wielu lat starają się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Kulminacyjnym momentem każdego ETZT jest przypadający 22 września Dzień bez Samochodu. Hasłem tegorocznego ETZT jest Zeroemisyjna mobilność dla każdego.
W Dniu bez Samochodu na placu Ratuszowym odbyła się prezentacja zeroemisyjnego autobusu elektrycznego marki Mercedes-Benz, typ eCitaro. Pojazdem, za kierownicą którego usiadł mający uprawnienia do prowadzenia autobusu zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, przyjechali na plac Ratuszowy prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Przemysław Kamiński.
Loading...
- Prowadzenie takiego pojazdu to fantastyczna przygoda - zapewniał zebranych na prezentacji dziennikarzy prezydent Piotr Kucia. - Przy okazji chcę pozdrowić wszystkich kierowców autobusów, którzy na co dzień mają wielką odpowiedzialność, bo przewożą ludzi, muszą dbać o ich bezpieczeństwo, zawieźć ich bezpiecznie do celu i to wszystko na czas - dodał prezydent P. Kucia.
- Dziś propagujemy zdrowy, ekologiczny tryb życia. Zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej, do zostawiania samochodów w domu, bo to jest zdrowsze dla wszystkich. Zwłaszcza w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu obchodzonym na całym świecie warto to robić i zachęcać - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.
Komunikacja miejska w Bielsku-Białej przechodzi nieustanne zmiany, dostosowując się do potrzeb mieszkańców i wymagań ekologicznych. To przynosi efekty. W zeszłym roku skorzystało z niej ponad 100 tys. pasażerów więcej. Ale - jak podkreśla prezydent - miasto ciągle myśli o przyszłości. - Chcemy żyć zdrowo w Bielsku-Białej i dlatego rozwijamy u nas nie tylko komunikację autobusową, ale też rowerową. W tym tygodniu, w piątek, organizujemy konsultacje na temat rozwoju w mieście tras rowerowych, bo to też jest transport publiczny - mówił prezydent J. Klimaszewski.
Wśród zalet korzystania z komunikacji miejskiej prezydent wymieniał wygodę. - W mieście są nowe, wygodne autobusy, trwa rozbudowa układu komunikacyjnego, który wpływa na lepsze skomunikowanie miasta również w aspekcie komunikacji miejskiej, ale rośnie też świadomość ekologiczna i ekonomiczna kierowców - podkreślał prezydent J. Klimaszewski.
Testowany mercedes był już kolejnym - trzecim pojazdem, który pod lupę wziął bielski Miejski Zakład Komunikacyjny. Wymóg elektromobilności taboru komunikacji miejskich nakłada na samorządy ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Na podstawie jej zapisów samorządy są zobowiązane do wymiany 30 procent taboru autobusów miejskich na elektryczne. W przypadku Bielska-Białej to wysoki koszt około 170 mln zł. Stąd bardzo wnikliwe testy, które będą podbudową kolejnych technologicznych i ekonomicznych analiz.
- W tej chwili MZK ma w stu procentach flotę dieslowską. To pojazdy, które mają po kilka lat, są odnowione i - co warto zaznaczyć - spełniają bardzo ekologiczną normę dieslowską - normę nr 6. Teraz spółka stoi przed wymianą taboru w ramach wieloletniego programu inwestycyjnego. Natomiast kwestia autobusów zeroemisyjnych to kwestia jednak przyszłości. Dopiero testujemy to rozwiązanie - mówił prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej Hubert Maślanka. - Wydaje się, że elektryka, a nie gaz, to będzie przyszłość w autobusach miejskich. Natomiast istotne jest, czy to będzie zasilanie tradycyjne elektryczne, czy z ogniw wodorowych. Chodzi o eksploatację, o zasięgi tych autobusów - mówił H. Maślanka.
Testując autobusy, MZK porównuje różne rozwiązania technocznologiczne, m.in. kwestie odzysku energii, kwestie zachowania się na wzniesieniach Bielska-Białej przy zimowej czy deszczowej pogodzie.
Obecny podczas prezentacji Piotr Krawiec - zajmujący się sprzedażą autobusów miejskich w firmie Evobus, spółce córce Mercedesa - mówił o parametrach pojazdu. Prezentowany mercedes jest wyposażony w 10 baterii o łącznej pojemności 250 kWh. Pozwala to, w warunkach komunikacji miejskiej, na przejechanie nawet do 200-250 km. Kiedy używana jest klimatyzacja lub ogrzewanie, połowa energii jest wykorzystywana na wspomniane procesy. Prezentowany pojazd mieści ponad 80 pasażerów. - Co ważne, Mercedes w tym autobusie zastosował wszystkie możliwe systemy bezpieczeństwa, łącznie z sytuacją, kiedy kierowca z jakiegoś powodu traci przytomność - wtedy autobus, zbliżając się do przeszkody, będzie rozpoczynał autonomiczne hamowanie - tłumaczył P. Kawalec.
Przy okazji spotkania przedstawiciele bielskiego MZK zaprezentowali również bilety okolicznościowe na 125-lecie komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej. Na rewersie biletów miesięcznych znalazły się zdjęcia prezentujące historię bielskiej komunikacji - zarówno czarno-białe, przedstawiające jeszcze tramwaje, jak i współczesne. Na rewersie biletów jednorazowych pasażerowie zobaczą napis 125 lat Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej 1895-2020.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.