.png)
Sport
- 23 marca 2023
- wyświetleń: 17055
Science Point w Gemini Parku czynny do końca marca
Za nami:
W C. H. Gemini Park w Bielsku-Białej działa Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Na ponad 800 m2 można zobaczyć aż 3 wystawy popularnonaukowe pod wspólną nazwą "Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć". Wystawa jest czynna tylko do końca marca!
Projekt jest kontynuacją Science Point ATH, który działał w roku 2022 i zgromadził ponad 35 tysięcy odwiedzających. Obecnie Minicentrum zostało przeniesione do dużo większej sali na 1 piętrze galerii, gdzie gościć będzie do końca marca. Oprócz zwiedzania wystaw tematycznych będzie można również wziąć udział w wykładach i warsztatach realizowanych przez studentów, pracowników uczelni, a także zaproszonych gości ze świata nauki i sportu. Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.
Co można zobaczyć? Trzy ekspozycje pod wspólną nazwą „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć”. Ih opisy możecie znaleźć poniżej.
"Machiny Leonarda da Vinci" - unikalna wystawa składająca się z ponad 50 eksponatów, które stanowią wierne repliki projektów Leonarda da Vinci w skali 1:1, wykonane przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i rysunków Leonarda da Vinci. Do rekonstrukcji eksponatów zostały użyte wyłącznie materiały stosowane w epoce renesansu.
Da Vinci był bowiem nie tylko twórcą słynnych obrazów, takich jak „Mona Lisa”, „Ostania wieczerza” czy „Dama z łasiczką”, lecz również fenomenalnym rzeźbiarzem, anatomem i filozofem, a także naukowcem-wynalazcą. Wyprzedzające swoją epokę projekty, takie jak czołg, rower, spadochron, a także dźwig, helikopter czy łożysko kulkowe stały się inspiracją dla współczesnej inżynierii. Wystawa była prezentowana m.in. w Muzeum Techniki w Czechach, Rumunii, Niemczech, Hiszpanii, a także we Wrocławiu i Wałbrzychu.
"Umysł przyłapany" - wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki interaktywnym stoiskom zwiedzający mogą zrozumieć, jak ludzki mózg z wykorzystaniem zmysłów buduje obraz otaczającego nas świata, a także osobiście doświadczyć „pułapek” zastawianych przez ich umysły. „I Ty możesz zostać fakirem”, „Zabawa w ciepło zimno” czy „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” - to tylko niektóre z przygotowanych doświadczeń. Udział w wystawie gwarantuje dużo śmiechu, ale także inspiruje nauką i zachęca do samodzielnego myślenia. Mobilna wystawa „Umysł przyłapany” gościła wcześniej w wielu miastach Polski.
"Barwy" - popularnonaukowa wystawa zbudowana z 18 interaktywnych stanowisk, której autorem jest Krzysztof Horodecki, pasjonat fizyki i pedagog. Wszystkie stoiska nawiązują swoją tematyką do optyki i zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw, a także do sposobu ich postrzegania. Nowatorska wystawa zachęca do samodzielnego eksperymentowania i aktywnej zabawy, jest także w pełni autorskim projektem, który z powodzeniem może wspomagać nauczanie fizyki w szkole.
Np. „Szklany deszcz” to specjalna kaseta, która zawiera ponad milion szklanych kuleczek, a jej obrót powoduje ich przesypywanie się, tworząc w ten sposób imitację „ściany” padającego deszczu. Dodatkowo, przy wyłączonym oświetleniu na tle padającego „deszczu” pojawia się tęcza. Wystawy Krzysztofa Horodeckiego były prezentowane m.in. w Centrum Innowacyjności Młyn Wiedzy w Toruniu, a także w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
Czego można dotknąć?
W zasadzie…. wszystkiego! Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa? Dlaczego to działa?
Co można zrozumieć?
Zjawiska fizyki w otaczającym nas świecie, w szczególności te związane z optyką, a także meandry działania ludzkiego umysłu, zasady mechaniki, inżynierii i wiele innych zjawisk, które pozostają w obszarze badań współczesnych naukowców.
Kto będzie zainteresowany?
Wystawa jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, dla osób dorosłych i seniorów, ale także pasjonatów nauki lubiących eksperymentować. Będzie także wartościowym doświadczeniem dla wszystkich osób, którym bliska jest edukacja dzieci i młodzieży ukierunkowana na odkrywczą pracę w małych grupach. Nauka jest wokół nas, a wizyta w Science Point ATH 2.0 może być początkiem fascynującej przygody.
Wstęp
Wstęp na wystawę, a także udział we wszystkich warsztatach i wykładach jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o rejestrację grup przed wizytą pod numerem telefonu kom.: 536 303 796 lub poprzez e-mail: sciencepoint@ath.edu.pl
Miejsce wystawy to Centrum Handlowe Gemini Park w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej 20, 1 piętro.. Wystawa jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 19.00.
UWAGA! W każdy piątek w godz. 11.00-12.00 na wystawie będzie dostępny tłumacz języka migowego. Daty dyżurów: 16.01.2023, 20.01.2023, 27.01.2023, 03.02.2023, 10.02.2023, 17.02.2023, 24.02.2023, 03.03.2023, 10.03.2023, 17.03.2023, 24.03.2023, 31.03.2023.
Inne szczególne potrzeby (np. pętla indukcyjna) należy zgłosić obsłudze w punkcie informacyjnym lub pod numerem telefonu 536-303-796.
ZOBACZ TAKŻE

6 czerwcaJuwenalia Podbeskidzia! Sobel, Kaz Bałagane oraz 6 innych artystów zagra w Bielsku-Białej

[FOTO] I Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Rektora Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego

Finał II edycji konkursu StudentPRO na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim

[WIDEO] Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zaśpiewał pszczyńskim zamku

TrwaCeramika w zbiorach etnograficznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

[FOTO] BB Games Festiwal 2024 zapewniło sporo emocji i rywalizacji
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.