Sport
- 31 marca 2022
- wyświetleń: 2099
Polscy karatecy będą mogli startować w międzynarodowych zawodach
Polska Unia Karate została polskim związkiem sportowym w dyscyplinie karate. 30 marca 2022 roku, Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej dokonał odpowiedniego wpisu do KRSu. To skutek wcześniejszej decyzji Ministerstwa Sportu o zgodzie na utworzenie przez Polską Unię Karate polskiego związku sportowego.
Decyzja Ministerstwa i wpis do rejestru, zakończyły trwające prawie 4 lata zmiany organizacyjne w polskim karate. Polscy karatecy wreszcie będą mogli oficjalnie startować w międzynarodowych zawodach (ME, MŚ) jako Reprezentanci Polski. PUK może teraz organizować jako jedyna organizacja Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w sporcie karate. Wyniki medalowe będą mogły być nagradzane przez samorządy, włączą się też do klasyfikacji sportu młodzieżowego. To oznacza, że po kilku latach sportowcy trenujący karate WKF będą mieli takie same prawa, jak zawodnicy trenujący inne dyscypliny sportu.
Kalendarium wydarzeń
2018
W kwietniu 2018 roku (potwierdzenie decyzji na Kongresie WKF w październiku 2018) World Karate Federation usuwa z grona swoich członków Polski Związek Karate i przyjmuje Polską Unię Karate.
Na skutek tej decyzji PUK staje się przedstawicielem organizacji w Polsce, a PZK traci wszelkie prawa do jej reprezentowania. Reprezentanci PUK startują na Mistrzostwach Świata, Europy, Igrzyskach Europejskich. PZK zachowuje uprawnienia polskiego związku sportowego, choć zawodnicy tej organizacji nie mogą startować w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata czy Lidze Światowej w karate WKF.
Dorota Banaszczyk, zdobywa złoty medal Mistrzostw Świata Seniorów karate WKF w kumite, w wadze -55 kg. (na Mistrzostwach Świata w Dubaju 11.2021 - broni tytułu)
2019
Ministerstwo wydaje orzeczenie stwierdzające, że PZK nie jest członkiem międzynarodowej organizacji związanej z ruchem olimpijskim, co w praktyce pozbawia go statusu pzs. PZK odwołuje się do sądu administracyjnego (decyzja ministerstwa jest „ostateczna, ale nie prawomocna”). Dwuinstancyjna droga odwoławcza kończy się w roku 2021 ostatecznym orzeczeniem NSA, potwierdzającym decyzję Ministerstwa
Dominik Dziuda zdobywa złoty medal na odbywających się w Chile Mistrzostwach Świata kadetów, juniorów i U-21 w karate olimpijskim WKF, w kategorii kumite kadetów do 57 kilogramów.
2020
Polski Związek Karate przegrywa sprawę przed Trybunałem ds. Sportu w Lozannie.
Trybunał odrzuca apelację Polskiego Związku Karate przeciwko World Karate Federation, w sprawie decyzji o usunięciu PZK z WKFu.
Trybunał zdecydował, że odwołanie Polskiego Związku Karate (PZK) jest niedopuszczalne i tym samym zakończył sprawę. Ponadto, zgodnie z orzeczeniem CAS koszty sądowe ponosi Polski Związek Karate.
2021
Na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tampere nasi zawodnicy zdobywają 3 brązowe medale.
Naczelny Sąd Administracyjny odrzuca skargę PZK na decyzję Ministerstwa Sportu o pozbawieniu statusu polskiego związku sportowego. Decyzja staje się prawomocna.
Polska Unia Karate ponownie składa wniosek o przyznanie jej statusu polskiego związku sportowego. Ma do tego pełne prawo, bo w sporcie karate nie działa polski związek sportowy, a PUK jest członkiem „międzynarodowej federacji związanej z ruchem olimpijskim” - World Karate Federation.
Ministerstwo Sportu wyraża zgodę na utworzenie polskiego związku sportowego przez Polską Unię Karate.
2022
Sąd Rejestrowy w Bielsku-Białej wprowadza zmiany w KRS. Dotychczasowy związek stowarzyszeń pod nazwą Polska Unia Karate staje się polskim związkiem sportowym.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.