Munk Night to niecodzienne „kino” w sali teatralnej. Ponad trzygodzinny nocny maraton filmowy z mistrzowską twórczością Andrzeja Munka - jednego z najważniejszych reżyserów „polskiej szkoły filmowej”. Zobaczymy „Eroikę”, „Zezowate szczęście” i „Pasażerkę”, czyli nowe filmowe podejście do tematów polskiego heroizmu i narodowej mitologii oraz rozliczenie z czasami drugiej wojny światowej, a wszystko pokazane z charakterystycznym dla Munka dystansem.
Munk Night to jedno z wydarzeń w ramach Bielsko-Blisko, ale przede wszystkim zapowiedź „Sześciu wcieleń Jana Piszczyka” - premiery otwierającej 30 września jubileuszowy sezon teatralny. Scenariusze spektaklu Wojciecha Kościelniaka i słynnego filmu „Zezowate szczęście” powstały bowiem w oparciu o tę samą książkę Jerzego Stefana Stawińskiego. Jubileuszowa premiera będzie zatem doskonałą okazją do przypomnienia klasycznej już twórczości filmowej Andrzeja Munka.
Na pokaz obowiązują specjalne, jubileuszowe ceny biletów za 125 groszy. W przerwie seansu zapraszamy wszystkich naszych nocnych widzów na kawę i ciastko. Bilety za 125 groszy dostępne tylko w kasie teatru od 1 września. Pokaz odbędzie się w sobotę, 26 września o godzinie 20.00.
Eroica (kadr z filmu) · fot. archiwum TP
Eroica (1957)
Fabuła została oparta na dwóch (początkowy zamysł trzech) nowelach Jerzego Stefana Stawińskiego. Postać Dzidziusia z pierwszej części filmu, przypadkowego bohatera, przeszła do historii kina polskiego i stała się inspiracją w twórczości Kazimierza Kutza. Przeplatające się wzajemnie groteska i tragizm obnażają postać bohatera legendy i absurdalność mitu.
Zezowate szczęście (1960)
Komedia zrealizowana na podstawie kolejnego opowiadania Stawińskiego pod tytułem „Sześć wcieleń Jana Piszczyka". Losy obywatela Piszczyka, kompromitującego się wraz z kolejnymi wydarzeniami konformisty (Bogumił Kobiela) ukazane są na tle wydarzeń politycznych w Polsce, od okresu przedwojennego do czasów PRL.
Pasażerka (1963)
W tłumie turystów zapełniających pokład transatlantyckiego statku znajduje się niemieckie małżeństwo, Walter i Liza. Oboje niewiele wiedzą o swej przeszłości, ale tworzą harmonijny związek. W jednym z portów, do których zawijają podczas rejsu, na statek wsiada kobieta, która przypomina Lizie kogoś, kogo poznała przed laty, służąc w kobiecych formacjach SS w Oświęcimiu. Falą wspomnień wraca do Lizy obozowa przeszłość, a wraz z nią pamięć o jednej z więźniarek, na której Liza próbowała esesmańskich metod „wychowawczych".
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.