Rozrywka

  • 2 stycznia 2025
  • 5 stycznia 2025
  • wyświetleń: 1067

"Nie tylko dla dzieci. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej 1947-2021"

Książnica Beskidzka zaprasza na promocję książki, której autorem jest Patryka Oczko. Wydarzenie odbędzie się 9 stycznia o godz. 17.00, w gmachu głównym biblioteki, przy ul. Juliusza Słowackiego 17A.

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej przejdzie kompleksową termomodernizację! Inwestycja finansowana będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Ze wstępu: „Gdy mówimy - niezależnie od miejsca i czasu - o bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, zwykle jako pierwsze pojawia się skojarzenie z najbardziej znanymi bohaterami bajek: Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem. W dalszej kolejności, najczęściej w zależności od wieku rozmówcy, padają imiona kolejnych postaci: Błękitnego Rycerzyka, Baltazara Gąbki, Pampaliniego, Kapitana Klipera i przynajmniej kilku innych. To bohaterowie, którzy weszli do kanonu naszych wyobrażeń. Poznani w dzieciństwie, pozostali w podświadomości, tak jak w każdym z nas pozostaje trochę dziecka. Tym sposobem filmy z ich udziałem - nie tylko ze względu na swoją artystyczną jakość, ale i ponadczasową wartość - zaczęły być przekazywane z pokolenia na pokolenie, stając się ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego.


Znane serie rysunkowe to jednak tylko fragment dorobku bielskiej wytwórni. W tym czasie zrealizowano w niej blisko tysiąc filmów, zarówno tych dla dzieci, jak i dorosłych; seryjnych oraz indywidualnych, zwanych też czasem pojedynczymi. Powstawały w kilku technikach - oprócz najpopularniejszej, czyli rysunkowej, wykorzystywano również wycinankową, repollero i kombinowaną. Filmy te reprezentują różne wartości, tak pod względem treści, jak i formy. Począwszy od produkcji zdecydowanie chybionych, poprzez solidne, a czasem mniej lub bardziej poprawne rzemiosło, aż po dzieła na najwyższym poziomie artystycznym.

Znaczenie dorobku SFR staje się szczególnie widoczne na tle szerszego kontekstu. Trudno dziś określić, której z krajowych wytwórni, tudzież któremu z pionierów, można przypisać prymat pierwszeństwa w zakresie produkcji filmu animowanego po roku 1945 - inicjatywy te rodziły się w kilku miejscach niemal jednocześnie, a poprzedziły je próby czynione jeszcze w latach międzywojennych…”


Oczko

Zac / bielsko.info

źródło: Książnica Beskidzka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Studio" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Studio

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Studio" podaj