Rozrywka
- 18 listopada 2024
- wyświetleń: 800
Nostalgia w centrum bajki OKO. Ogromna wystawa kolekcji papierków po gumach do żucia
- Bielsko-Biała
-
Pamiętacie ten wyjątkowy smak gumy do żucia z dzieciństwa? Nic nie równało się temu doświadczeniu. A te kolorowe papierki! Każdy był jak mała zagadka, skrywająca zabawne historyjki, zdjęcia wymarzonych samochodów czy tajemnicze znaki. Z niecierpliwością odpakowywaliśmy kolejne gumy, pragnąc odkryć, co tym razem nas zaskoczy. Zbieraliśmy je z pasją, tworząc własne kolekcje, a na przerwach szkolnych organizowaliśmy prawdziwe giełdy, wymieniając się z kolegami najcenniejszymi okazami.
Centrum Bajki i Animacji OKO zaprasza już od 27 listopada na wystawę ogromnej kolekcji “Od Donalda do Bolka”, która powstawała 55 lat.
Centrum Bajki i Animacji OKO to dla wielu naszych Gości prawdziwy wehikuł czasu. Spotkania z bohaterami bajek są źródłem wielu pozytywnych wspomnień z dawnych lat. Teraz za sprawą wystawy czasowej “Od Donalda do Bolka” do tej sentymentalnej podróży dodajemy jeszcze jeden przystanek.
Pamiętacie gumy do żucia z dzieciństwa? Wtedy smakowały zupełnie inaczej. No i te kolorowe papierki, towarzyszące im dowcipne historyjki lub wymarzone samochody… Każdy z nas był ciekawy co znajdzie w kolejnym opakowaniu. Często zbieraliśmy je z pasją, handlowaliśmy nimi na przerwach, wymienialiśmy się z kolegami z osiedla.
Po latach nasze zbiory przepadały w niewyjaśnionych okolicznościach lub wyrzucaliśmy je, kiedy stawaliśmy się starsi. Właśnie dlatego “Od Donalda do Bolka” to tak nietypowa wystawa. Igor Strojecki to badacz genealog, miłośnik historycznych artefaktów, który może pochwalić się niesamowicie bogatym zbiorem opakowań gum do żucia.
Jego kolekcja została zapoczątkowana już pod koniec lat 60. XX wieku. Rozpoczął od słynnych historyjek dołączanych do gum balonowych Donald. Pozyskiwał je z różnych źródeł - znajdował je w warzywniakach, komisach, a nawet Peweksach. W tamtych czasach gumy do żucia nie były powszechnie dostępnym produktem i często były obiektem pożądania nie tylko dzieci.
Igor Strojecki otrzymywał “łupy” również od znajomych, którzy wracali z zagranicy. W kolekcji znajdują się opakowania z wielu krajów z całego świata. Licznie reprezentowane są produkty z Włoch, gdzie autor zbioru uczył się w latach 70. Spora część to oczywiście polskie opakowania. Warto zwrócić uwagę na te z zakładów OZPC ODRA w Brzegu - ze scenami z Bolka i Lolka, rysunkami kobiet-kwiatów, zabytkowych pojazdów oraz Smerfów.
Motywów wykorzystywanych do owijek gum było mnóstwo - bohaterowie kreskówek i komiksów, banknoty z całego świata, zwierzęta, samochody, piłkarze, aktorzy, kamienie szlachetne, planety, zagadki, zmywalne tatuaże itp.
Igor Strojecki początkowo gromadził swoje skarby w klaserach, a z czasem przeniósł je na kartki papieru A4 i umieścił w segregatorach. Znajdziemy tu paczki od gum listkowych, balonowych, drażetek, kulek, w kształcie papierosów itd. Jego cała kolekcja to ponad cztery tysiące opakowań!
Wystawę kolekcji Igora Strojeckiego do tej pory mogliśmy oglądać m.in. w Warszawie w Galerii Metamorfozy, w galerii „Pod skrzydłami” Biblioteki Publicznej dzielnicy Ochota, w Bibliotece Publicznej dzielnicy Mokotów, w trakcie Nocy Muzeów w Pałacu Staszica siedzibie Polskiej Akademii Nauk czy w Zamojskim Domu Kultury.
Kolekcję będzie można oglądać w czasie oglądania wystawy stałej w Centrum Bajki i Animacji OKO przy Cieszyńskiej 24 do 26 stycznia 2025 roku.
Więcej informacji o wystawie w OKU: www.sfr.pl.Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.ZOBACZ TAKŻE
Bielsko-Białą opanowały koty. To tu rozgrywa się akcja nowej Kociej Szajki
„Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju (…)” - czyli jak dawniej obchodzono andrzejki
27 listopadaTargi Pracy w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim[FOTO] Bielsko-Biała drugimi miastem w 4. edycji Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
[FOTO] 35-lecie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Bielsku-Białej
28 listopadaFundusze Europejskie dla edukacji i przedsiębiorczości. Aktualna oferta i plany na 2025 r.