Rozrywka
- 6 stycznia 2023
- wyświetleń: 2123
Premiera nowego spektaklu w Teatrze Polskim
Repertuar klasyczny wraca na deski Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. To za sprawą Skąpca Moliera w reżyserii Pawła Aignera. Premiera spektaklu jest zaplanowana na sobotę 7 stycznia.
- Wystawienie Skąpca to naturalna konsekwencja tego, że Teatr Polski - mierząc się i z komedią, i z eksperymentem, i z musicalem - przygląda się również temu, co na przestrzeni lat dzieje się z repertuarem klasycznym. Molier to jest nazwisko, które narzuca się tak samo, jak Szekspir, Czechow czy inni wielcy pisarze-dramaturdzy. Przyszła więc kolej na Moliera właśnie. A że Paweł Aigner dla mnie stanowi gwarancję - kolokwialnie mówiąc - dobrego wykonu z moim zespołem - to zaprosiłem go do realizacji tego tytułu - tłumaczył premierowy tytuł dyrektor Teatru Polskiego Witold Mazurkiewicz.
Skąpiec to zdaniem jego adaptatorów w TP opowieść o rodzinie, którą główny bohater - Harpagon doprowadza do kompletnego rozbicia. Jest tu wiele wściekłości, ekstremalnych napięć, bójek. Twórcy, z reżyserem Pawłem Aignerem na czele, użyli całej materii teatralnej, aby wydobyć sens piekła domowego.
Przedstawienie nie zaskoczy miłośników klasycznego podejścia do tematu, jednak całość jest zgrabnie połączona z reżyserską wizją, co podkreślał Witold Mazurkiewicz. Dyrektor zauważył także, że bieg sztuki znacznie przyspieszył i jest bardzo skondensowany.
Zabiegi te podczas konferencji prasowej tłumaczył reżyser Paweł Aigner.
- Kiedy po latach znów przeczytałem Skąpca w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, które ma fantastyczny rytm i pięknie momenty, to postanowiłem jednak wrócić do oryginału i niektóre elementy doprecyzować. Nadal korzystałem z Boya, ale niektóre frazy skróciłem, zastosowałem pewne zabiegi wynikające z ducha epoki. Więcej jest dialogów symetrycznych, nakładania się dźwięków, to takie elementy sprzed kilku wieków z finałów operowych, które dają wrażenie ogólnego chaosu - mówił reżyser.
Zdaniem Pawła Aignera, Skąpiec to jedna ze wspanialszych sztuk Moliera, która pomimo sędziwego wieku nie traci. Jest bardzo ostra, wyrafinowana jeżeli chodzi o relacje między bohaterami, o destrukcję, którą wprowadza główny bohater.
- To wyzwanie dla aktora, którego mamy w roli głównej - Harpagona gra Rafał Sawicki i to też z myślą o jego talencie podjąłem się tego zadania - skwitował reżyser.
Wszystkiego dopełnia scenografia Magdaleny Gajewskiej, kostiumy Zofii de Ines i muzyka Piotra Klimka.
- W samym Skąpcu muzyka jako taka się nie pojawia, ani jako rekwizyt, ani jako temat - mówił kompozytor.
- Natomiast w teatrze Pawła Aignera jest coś takiego, że bardzo wiele rzeczy, informacji, energii opartych jest o rytmy i zmiany tempa - siłą rzeczy to jest element czysto muzyczny. Pracując z Pawłem, niejednokrotnie czuję się bardziej jak drugi scenograf, który musi zbudować elementy opowieści niejako podążające za tekstem. Stąd w naszym Skąpcu jest bardzo dużo wejść muzycznych, ale również tego, co nazywamy audiosferą spektaklu, czyli współpracy pomiędzy warstwą tekstową, wizualną i tą muzyką, którą rozumiemy bardzo klasycznie. Chcąc pokazać chaos, o którym mówił reżyser, używamy narzędzi, które znamy wręcz nawet z kreskówek - dodał Piotr Klimek.
Twórcy:
- autor - Molier
- przekład - Tadeusz Boy-Żeleński
- adaptacja, opracowanie, reżyseria - Paweł Aigner
- scenografia - Magdalena Gajewska
- kostiumy - Zofia de Ines
- muzyka - Piotr Klimek
- asystent reżysera - Grzegorz Margas
- inspicjentka - Halina Mieszczak
Obsada:
- Harpagon - Rafał Sawicki
- Walery, syn Anzelma - Michał Czaderna
- Eliza, córka Harpagona - Weronika Lesiak
- Kleant, syn Harpagona - Mateusz Wojtasiński
- Marianna, córka Anzelma - Oriana Soika
- Anzelm - Adam Myrczek
- Frozyna, pośredniczka - Barbara Guzińska
- Simon faktor - Grzegorz Sikora
- Jakub, kucharz i woźnica - Sławomir Miska
- Strzałka, służący Kleanta - Grzegorz Margas
- pani Claude, gospodyni Harpagona - Jagoda Krzywicka
- Ździebełko, służący Harpagona - Maciej Kulig
- komisarz - Tomasz Lorek
- ksiądz proboszcz - Eugeniusz Jachym
- ministrant - Aleksander Pestyk
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Teatr Polski
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj