Rozrywka
- 8 września 2012
- wyświetleń: 5269
Unikatowa kapa w muzeum
Kapę liturgiczną uszytą z czapraka tureckiego, ofiarowanego Kętom po zwycięstwie Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, otrzymało w depozyt Diecezjalne Muzeum w Bielsku-Białej. Cenne dzieło wykonane z tkaniny tureckiej jest wyjątkowe ze względów historycznych oraz liturgicznych - podkreśla dyrektor placówki, ks. dr Grzegorz Klaja.
Jak wyjaśnia duchowny unikatowa kapa z XVII lub końca XVI wielu, która jest własnością parafii pw. świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, została wykonana z tureckiego złotogłowia „o deseniu wydobytym ze splotu osnowy w formie przemiennie zakomponowanych wyraźnych wachlarzy kwiatów goździka”.
- Tło jest aksamitne. Brzegi zakończono ozdobną taśmą wykonaną ze srebrnego i złotego drutu. Prawdziwie, mimo upływu lat, kapa jest pełna żywej ekspresji - opisuje drogocenny eksponat dyrektor.
Kapłan zaznacza, że wartość kapy, służącej przede wszystkim podczas nabożeństw lub uroczystych liturgii mszalnych, jest jeszcze większa, gdyż wiąże się ze zwycięstwem pod Wiedniem i może być darem samego Króla Jana dla Kęt.
Kapa ta była między innymi wypożyczona do Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu na przełomie 1983/84 roku z okazji 300. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.
- Ekspozycja słynnej i historycznej kapy będzie prawdziwą perłą wystawy muzealniczej prezentującej cenne tkaniny oraz szaty liturgiczne - zapowiada ksiądz.
Muzeum Diecezjalne będzie miało swoją siedzibę w zabytkowym budynku przy bielskiej katedrze. Po gruntownym remoncie w czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni około 500 m. kw. powstanie w ciągu 3 lat ekspozycja. Uruchomiony zostanie także magazyn, gromadzący obiekty zabytkowe i historyczne, które nie znajdują właściwej ochrony w parafiach lub są wycofane z kultu.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.