Rozrywka

  • 6 lipca 2017
  • wyświetleń: 5438

Podsumowanie 69. sezonu w Teatrze Lalek Banialuka

69. sezon Teatru Lalek Banialuka oficjalnie zakończył się w miniony weekend prezentacją spektaklu „Po nitce do kłębka” Liliany Bardijewskiej w reżyserii Lucyny Sypniewskiej podczas Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach.

Warto zaznaczyć, że wszystkie cztery premiery Banialuki zrealizowane w tym sezonie były konfrontowane podczas ogólnopolskich przeglądów i konkursów. Teatr zaprezentował swoje widowiska podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie, Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi, a także podczas Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

banialuka
Zielona Gęś · fot. Agnieszka Morcinek


Ponadto spektakle „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka zostały zakwalifikowane do kolejno II i III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa". Był to bezsprzecznie udany sezon, podczas którego repertuar bielskiego teatru lalek, wzbogacił się o nowe, atrakcyjne i interesujące widowiska dla widzów w każdym wieku.

Pierwsze z nich „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego miało swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku. Spektakl nawiązujący do najlepszych tradycji kabaretowych łączy plan lalkowy z aktorskim. Nie brakuje w nim żywiołowego konferansjera, dowcipnych piosenek, monologów i wszelkich popisów estradowych. Nic więc dziwnego, że widowisko skierowane do młodzieży i dorosłych szybko zyskało sympatię widzów i co warte podkreślenia jego reżyser - Paweł Aigner - otrzymał Złotą Maskę - Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego.

banialuka
Szklana Góra · fot. Dariusz Dudziak


Kolejną premierą była „Szklana Góra” Bogumiły Rzymskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. Pełna przygód, czarów i zaskakujących zwrotów akcji historia skierowana jest do dzieci i przybliża im znany motyw baśniowy w nowej uwspółcześnionej wersji.

W lutym do repertuaru Banialuki dołączył kolejny tytuł. Tym razem był to „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Budowana za pomocą obrazów, opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. Przedstawienie skierowane jest do starszych dzieci i młodzieży. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości. Przedstawienie zostało zaproszone m.in. do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie, gdzie otrzymał Nagrodę Jury Dziecięco-Młodzieżowego za najlepszy spektakl.

banialuka
Król Maciuś Pierwszy · fot. Teatr Lalek Banialuka


Ostatnią premierą tego sezonu było widowisko „Po nitce do kłębka, czyli jak to z wdzięcznością było” Liliany Bardijewskiej w reżyserii Lucyny Sypniewskiej. Zabawne, kolorowe i radosne przedstawienie dla najmłodszych opowiada historię małego Kapciuszka, który wyrusza na poszukiwanie braciszka do pary. Na swojej drodze bohater spotyka rozmaite zwierzęta: ptaki, lisa, kury, chomika czy bociana, z którymi przeżywa pouczające przygody.

Ponadto w teatrze regularnie odbywały się zajęcia edukacyjne - oprowadzanie po magicznych miejscach teatru oraz rozmaite warsztaty teatralne, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów.

banialuka
Po nitce do kłębka · fot. Darek Dudziak

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj