Rozrywka
- 25 kwietnia 2016
- wyświetleń: 6612
Badania archeologiczne przy kościele ewangelickim w Starym Bielsku
Rozpoczął się drugi etap badań archeologicznych w rejonie kościoła Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Prowadzą je archeolodzy z bielskiego Muzeum - Bożena i Bogusław Chorążowie. Pierwszy etap tych badań miał miejsce późną jesienią ubiegłego roku i łączył się z nadzorowaniem prac ziemnych związanych z przebudową placu parkingowego w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.
Pomimo budowy w pobliżu ewangelickiej świątyni, obecność archeologów na miejscu nie jest związana z nią samą. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że kościół Jana Chrzciciela wzniesiono w latach 1818-1827 na obrzeżach grodziska w Starym Bielsku, uważanego przez większość badaczy za najstarszy relikt osadnictwa średniowiecznego w rejonie Bielska.
Kościół Jana Chrzciciela powstał na gruntach wykupionej przez gminę ewangelicką części dolnego folwarku starobielskiego, w rejonie południowo-zachodniego skraju grodziska, zwanego w tym czasie Wałami Szwedzkimi lub Pogańskim Wałem. Na potrzeby budowy kościoła oraz jego otoczenia zniwelowano w tym rejonie podwójną linię wałów ziemnych oraz zasypano fosę.
Z tego właśnie względu niejasny dla badaczy obiektu pozostawał przebieg linii fortyfikacyjnych w tym rejonie grodziska. Przełomem w badaniach stało się odkrycie mapy w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pochodzi ona z 1824 roku i ukazuje dość szczegółowo przebieg fortyfikacji grodziska oraz lokalizację kościoła położonego na zewnętrznym obrzeżu fosy, w linii przebiegu wału zewnętrznego.
Celem podjętych obecnie badań wykopaliskowych jest weryfikacja terenowa przedstawionej na mapie sytuacji, a także częściowe przebadanie zlikwidowanych reliktów fortyfikacyjnych grodziska.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.