Najpopularniejsze

  • 4 marca 2025
  • wyświetleń: 2285

Akt oskarżenia przeciwko 60 pseudokibicom. Przed sądem staną kibole z Bielska-Białej

25 lutego roku Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała do Sądu Okręgowego w Tarnowie akt oskarżenia przeciwko 60 pseudokibicom, którzy 5 sierpnia 2023 roku brali udział w zbiegowisku i bójce na stadionie w Radłowie, w wyniku której zginął jeden z uczestników. Wśród oskarżonych są pseudokibice z Bielska-Białej.

kibice, pseudokibice
Akt oskarżenia przeciwko 60 pseudokibicom. Przed sądem staną kibole z Bielska-Białej · fot. KMP Bielsko-Biała


"Z ustaleń śledztwa wynika, że 5 sierpnia 2023r. sympatycy Unii Tarnów i Wisły Kraków zorganizowali na Stadionie Miejskim w Radłowie amatorski turniej gry w piłkę nożną. Bezpośrednio przed rozgrywkami, około godziny 9.20 na płytę boiska wdarła się grupa licząca od 70 do 100 wrogich pseudokibiców, sympatyków między innymi Zagłębia Sosnowiec, BKS Stal Bielsko - Biała i Beskid Andrychów, Wisły Kraków oraz Unii Tarnów. Pomiędzy pseudokibicami doszło do bójki, w trakcie której część uczestników używała niebezpiecznych narzędzi, w postaci maczet, rakiet sygnalizacyjnych, pistoletu na sprężone powietrze, rac oraz petard. W wyniku postrzelenia rakietą sygnalizacyjną w okolice brzucha śmierć na miejscu poniósł Łukasz Z. - sympatyk klubu z Bielska Białej" - czytamy na stronie Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Śledztwo doprowadziło do tymczasowego aresztowania 25 osób, a także do zastosowania szeregu środków zapobiegawczych wobec pozostałych podejrzanych, w tym dozoru policyjnego, zakazu uczestnictwa w wydarzeniach sportowych, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

W ramach śledztwa, w celu identyfikacji uczestników zdarzenia, wykorzystano m.in. dane od operatorów sieci telefonicznych, firm kurierskich i pocztowych, nagrania z kamer z punktów gastronomicznych i stacji paliw, a także materiały od osób prywatnych. Te działania pozwoliły policjantom z Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na ustalenie sprawców.

"Dalsze czynności dowodowe wiązały się z przeprowadzeniem szeregu opinii z zakresu badań DNA, badań z zakresu chemii, broni i balistyki, daktyloskopii oraz dokumentów. Jedną z kluczowych ekspertyz była opinia wykonana przez Wojskowy Instytut Technicznego Uzbrojenia, który badał oddziaływanie rakiet sygnalizacyjnych na ciało ludzkie, w szczególności warunków w których mogło dojść do śmiertelnego postrzelenia Łukasza Z. W oparciu o opinię tej placówki naukowej i eksperyment ustalono, że pokrzywdzony odniósł śmiertelne rany od racy wystrzelonej przez inna osobę. W sprawie dokonano kilkudziesięciu przeszukań i oględzin miejsc oraz ujawnionych rzeczy, mogących mieć związek ze sprawą. W śledztwie przesłuchano ponad 100 świadków" - dodaje prokuratura.

Dziewięciu oskarżonym, oprócz zarzutu udziału w zbiegowisku, postawiono zarzuty z art. 158 § 1 i 3 k.k. (udział w bójce ze skutkiem śmiertelnym), za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali oskarżeni odpowiedzą za przestępstwo z art. 254 § 2 k.k. (udział w zbiegowisku), zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Oskarżeni pochodzą z okolic Bielska-Białej, Andrychowa, Sosnowca, Krakowa i Tarnowa, a w chwili zdarzenia mieli od 17 do 41 lat.

Zac / bielsko.info

źródło: Prokuratura Okręgowa w Tarnowie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.