Najpopularniejsze

  • 21 lutego 2025
  • wyświetleń: 9903

Ponad 50 stulatków mieszka w Bielsku-Białej. Najstarsza mieszkanka ma 107 Lat

Bielsko-Biała to miasto, które może poszczycić się długowiecznością swoich mieszkańców. Obecnie w naszym mieście żyje 55 osób, które ukończyły 100 lat lub więcej. Wśród nich jest 43 kobiet i 12 mężczyzn. Najstarszą mieszkanką Bielska-Białej jest pani Maria Zachara, która ma 107 lat.

Ponad 50 stulatków mieszka w Bielsku-Białej. Najstarsza mieszkanka ma 107 Lat
Ponad 50 stulatków mieszka w Bielsku-Białej. Najstarsza mieszkanka ma 107 Lat · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB


"Jak wynika ze statystyk na koniec ubiegłego roku w Polsce mieszkało 3.300 osób, które ukończyły 100 i więcej lat. Najwięcej stulatków jest w województwie mazowieckim 557, a najmniej w województwie opolskim 68 osób. Województwo śląskie uplasowało się na drugim miejscu, mieszka w nim 383 stulatków. Jak się okazuje, co siódmy z nich mieszka w Bielsku-Białej. Obecnie w stolicy Podbeskidzia mieszka 55 dostojnych jubilatów. 43 z nich to kobiety, mężczyzn jest 12. Nasza najstarsza jubilatka Maria Zachara ukończyła 107 lat" - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił, na jakie świadczenie honorowe mogą oni liczyć. Oto wymogi formalne



Od 1 stycznia 2025 r. osobom, które skończą 100 lat życia, będzie przysługiwało świadczenie honorowe w wysokości 6.246,13 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana w marcu.

Zgodnie z nową ustawą świadczenie honorowe będzie przysługiwało, jeśli

  • stulatka/ek ma obywatelstwo polskie,
  • skończył/a 100 lat,
  • w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym skończył/a100 lat, ma prawo do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty.


W takim przypadku prawo do świadczenia honorowego taka osoba otrzyma z urzędu, tj. bez konieczności składania wniosku.


Świadczenie honorowe na wniosek

Jeśli dana osoba nie ma prawa do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty, ale:

  • ma obywatelstwo polskie,
  • skończyła 100 lat,
  • ma po ukończeniu 16. roku życia ośrodek interesów życiowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 10 lat,
  • złoży wniosek o przyznanie takiego świadczenia,


wówczas ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym ukończy 100 lat.

Szczegóły znajdują się na zus.pl.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.