Najpopularniejsze

Artykuł z Beskidy.cafe - miejsca, gdzie góry spotykają się z pasją!
  • 6 stycznia 2025
  • wyświetleń: 9030

[FOTO, WIDEO] Skrajna nieodpowiedzialność na zbiorniku wodnym w Kamieniołomie w Kozach

Schodząc wczoraj ze szlaku natknęliśmy się na widok mrożący krew w żyłach. Rodzina chodząca po ledwo zamarzniętej tafli stawu, który znajduje się na terenie Kamieniołomu w Kozach... Na środku zbiornika dwóch mężczyzn łowiących ryby w przeręblu, a koło nich pan jeżdżący na łyżwach...

Skrajna nieodpowiedzialność na zbiorniku wodnym w Kamieniołomie w Kozach
Skrajna nieodpowiedzialność na zbiorniku wodnym w Kamieniołomie w Kozach · fot. Michalina Herzog Fotografia


Jak sami wiecie, mrozów ostatnio u nas jest jak na lekarstwo. Od kilku panuje zimowa aura, ale tafla stawu nie jest na tyle zamarznięta, aby utrzymać ciężar człowieka. Na nagraniu z drona widać, że krawędzie stawu są przezroczyste i niezamarznięte. Dziś w nocy przyszła odwilż i lód stanie się jeszcze mniej stabilny. Apelujemy zatem, aby nie wchodzić na lód.

Przypominamy co mówią służby o tego typu "zabawie".



Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Pamiętajmy jednak, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Grubość lodu ulega ciągłym zmianom i jest ona zróżnicowana na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie, bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego, może zakończyć się tragicznie - informują policjanci.


Co zrobić gdy dojdzie do załamania lodu?



  • W przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szelki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.




Beskidy.cafe - miejsce, gdzie góry spotykają się z pasją. Zapraszamy!

Zac / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.