Najnowsze

  • 14 marca 2025
  • wyświetleń: 365

Lekarz online - czy to przyszłość medycyny, czy tylko chwilowa moda?

Materiał partnera:

Od kilku lat coraz więcej osób korzysta z możliwości zdalnych konsultacji z lekarzem. Wiele zmian w podejściu do tego typu kontaktu ze specjalistą zaszło w czasie pandemii. Okazało się wówczas, że diagnoza on-line wcale nie musi być gorsza od stacjonarnej, a często ułatwia życie danemu pacjentowi. Czy zaufanie do konsultacji on-line będzie się utrzymywać i rosnąć, a może wkrótce minie?

young handsome physician medical robe with stethoscope
fot. senivpetro na Freepik


Lekarz on-line czy wizyta stacjonarna?



Konsultacje lekarskie on-line mają kilka niezaprzeczalnych plusów. Lekarz on-line jest zwykle dostępny od ręki, możemy też wybrać dogodną dla nas godzinę, w której ma odbyć się konsultacja. Zalet takiego sposobu diagnozowania nie trzeba chyba podkreślać. Przede wszystkim nie musimy nigdzie ruszać się z domu i narażać siebie oraz innych pacjentów na szerszy kontakt z patogenami w przychodni. Jeśli źle się czujemy lub konsultacji wymaga nasze chore i osłabione dziecko, porada on-line wydaje się bardzo rozsądną i komfortową alternatywą dla tradycyjnej wizyty. Zamiast szukać wolnego terminu, jechać do przychodni i czekać w kolejce, mamy możliwość opisania swoich dolegliwości bez wychodzenia z domu, odpoczywając w łóżku.

Niemal każdy z nas wie, że w wielu sytuacjach lekarz rodzinny czy inny specjalista nie jest dostępny na zawołanie, a przed wizytą należy swoje odczekać. Bardzo często poprzedzone jest to jeszcze długim oczekiwaniem na linii, kiedy nie możemy bezproblemowo połączyć się z rejestracją, co wzmaga w nas frustrację i poczucie bezsilności. Gdy już nam się uda, nierzadko odkrywamy, że danego dnia nie ma już miejsc do naszego lekarza rodzinnego, wobec czego musimy szukać innego specjalisty lub zgłosić się do przychodni czy jednostki pełniącej dyżur popołudniami i w nocy.

Jak zacząć korzystać z lekarza on-line?



Wobec wszystkich tych piętrzących się problemów, pacjent ma jeszcze jeden wybór - zdecydować się na poradę on-line. Zwykle jest to teleporada lub porada, którą uzyskujemy z lekarzem na czacie, niekiedy jest możliwość połączenia się ze specjalistą z użyciem kamerki. Taką opcję mają na przykład osoby, które wykupiły odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy lub są beneficjentami pakietu medycznego dla pracowników. Istnieją jednak platformy dostępne dla każdego, poprzez które również można uzyskać fachową i szybką pomoc. Tak działa Medicept, do którego logujemy się za pomocą numeru PESEL oraz hasła, a następnie wybieramy charakter i godzinę konsultacji. Bardzo często jest ona możliwa już kilka minut po zalogowaniu. W trakcie konsultacji z lekarzem możemy otrzymać nie tylko diagnozę i zalecenia, ale także receptę na potrzebne leki, e-skierowanie czy zwolnienie lekarskie. Oprócz lekarza internisty, zdalnie dostępni są również specjaliści, tacy jak pediatrzy, ginekolodzy, endokrynolodzy czy dietetycy. W razie konieczności, lekarz on-line wystawi też skierowanie na konsultacje stacjonarne do lekarza konkretnej specjalizacji, poradni lub do szpitala.

Teleporady - ważna i potrzebna alternatywa



Przewaga teleporad nad wizytami tradycyjnymi wynika z kilku względów. Po pierwsze, w placówkach medycznych brakuje lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. Po drugie, terminy wizyt są tak odległe, że podczas oczekiwania na nie może znacząco pogorszyć się stan naszego zdrowia. Konsultacje w przychodniach mają też oczywiste ograniczenie, wynikające z czasu pracy lekarzy i zamykania się placówek popołudniami.

Dzięki konsultacjom on-line mamy możliwość zasięgnąć porady lekarskiej w godzinach późnowieczornych lub nocnych, także w dni wolne od pracy. Jeśli potrzebujemy recepty, ponieważ właśnie skończyły nam się leki lub jesteśmy w podróży, teleporada umożliwi nam ciągłość przyjmowania lekarstw w każdej sytuacji poprzez wystawienie e-recepty. Z pewnością lekarz on-line nie sprawi, że tradycyjne wizyty przestaną mieć rację bytu. Natomiast to ważna i potrzebna alternatywa w wielu życiowych sytuacjach, w których zwykła wizyta nie jest koniecznością lub jest utrudniona.