Najnowsze

  • 13 marca 2025
  • wyświetleń: 168

Jak wygląda rejestracja znaku towarowego UE i jakie to koszty?

Materiał partnera:

Należysz do grona przedsiębiorców, którzy planują wprowadzić swoje bestsellerowe produkty lub rozchwytywane usługi na rynek zagraniczny? Może na początek chcesz skupić się na rynku europejskim? W takim wypadku warto zastanowić się nad rejestracją znaku towarowego UE. Doskonałym sposobem na uzyskanie ochrony znaku towarowego na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest zastrzeżenie nazwa bądź logo firmy w EUIPO.

Jak zarejestrować znak towarowy w UE? Koszty i krok po kroku
fot. unsplash.com


Jak to się dzieje? Rejestracja znaku w UE pozwala na skuteczne jego zabezpieczenie aż w 27 krajach. Koszty wynikające z tej procedury są uzależnione od ilości wskazanych klas towarowo-usługowych znaku. Finalnie jednak koszty są niewiele wyższe od tych, jakie trzeba uiścić, rejestrując znak w Polsce. Sprawdź, czym dokładnie jest znak towarowy UE oraz jak duży budżet warto przygotować na tę okoliczność!

Europejski znak towarowy — co to?



Europejski znak towarowy, znany również jako unijny znak towarowy to oznaczenie zarejestrowane w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), pozwala odróżnić jeden produkt lub usługę od drugiego produktu bądź usługi. Rejestracja znaku towarowego na terenie UE daje właścicielowi prawo ochronne, które działać będzie na terenie wszystkich, czyli 27 państw członkowskich. Do najpopularniejszych znaków towarowych zaliczamy słowny znak towarowy czyli nazwę firmy, słowno-graficzny czyli logotyp firmy oraz graficzny np. sygnet. Wśród znaków towarowych możemy wyróżnić również zapach, dźwięk czy kształt.

Jak zastrzec europejski znak towarowy? Czy jest to trudne zadanie? Nie jest to dużo bardziej skomplikowana procedura, aniżeli w trybie krajowym. Sam w sobie proces różni się nieznacznie. Istotne jest, aby wniosek złożyć w odpowiednim urzędzie, a więc w EUIPO, czyli Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, który znajduje się w Alicante, w Hiszpanii. Do rozpoczęcia procesu rejestracji należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek. Można wysłać go pocztą lub złożyć elektronicznie.

Po złożeniu wniosku urząd bada, czy dokument został wypełniony poprawnie pod względem formalno-prawnym. Tylko wtedy może spełniać ściśle określone kryteria. Urząd bada znak pod kątem występowania bezwzględnych przesłanek odmowy rejestracji znaku towarowego oraz sprawdza podobieństwo i identyczność oznaczenia do znaków już zastrzeżonych.

Następującym etapem jest publikacja wniosku z biuletynie. Oznacza to jednocześnie początek okresu sprzeciwowego trwającego 3 miesiące. Jeśli w tym czasie nikt nie zgłosi sprzeciwu, rejestracja znaku na terenie UE dojdzie do skutku. Wówczas opublikowana zostanie informacja na temat tego, że zastrzeżony znak wpisany został do bazy i zyskał prawo ochronne na najbliższe 10 lat.

Jakie korzyści wynikają z rejestracji znaku na terenie UE?



Nie sposób pominąć, że zastrzeżenie znaku towarowego UE to sporo korzyści i zalet. Do głównych zaliczymy:

  • gwarancję wyłącznego prawa do znaku — obowiązuje w państwach członkowskich UE;
  • jednolitą ochronę — system prawny jest jednolity we wszystkich państwach;
  • uproszczoną procedurę i łatwe w zrozumieniu wymogi formalne;
  • postępowanie prowadzone we wszystkich sądach krajowych;
  • ochronę we wszystkich państwach UE, nawet w sytuacji, kiedy firma będzie prowadzona wyłącznie w kraju rodzimym.


Na jakie koszty trzeba się przygotować, rejestrując znak UE?



Warto od razu zaznaczyć, że koszty rejestracji znaku na terenie UE nie są dużo wyższe, niż w postępowaniu krajowym. Nadmienić trzeba też, że poziom ochrony jest znacznie większy.

Koszty urzędowe rejestracji znaku towarowego są uzależnione od wskazania ilości klas towarowo-usługowych zgłaszanego oznaczenia. Wśród podstawowych kosztów warto wymienić rejestrację drogą online, która wynosi 850 EUR za jedną klasę. Każda kolejna klasa to koszty dodatkowe. Przedłużenie okresu ochrony także wiąże się z uiszczeniem dodatkowych opłat.

Kalkulator z konkretnymi kwotami można znaleźć na stronie EUIPO. Jeśli planujesz rejestrację na terenie UE, warto tam zajrzeć bądź skontaktować się ze specjalistami w tym zakresie, którzy wytłumaczą Ci całość i podejmą z Tobą wszystkie niezbędne kroki.