Najnowsze

  • 3 grudnia 2024
  • wczoraj, 05:53
  • wyświetleń: 327

Spotkanie z Gajdoszem Czesławem Węglarzem

Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza na koncert promujący najnowsze wydawnictwo Czesława Węglarza, który odbędzie się 12 grudnia o godzinie 17.00 w Bielsku-Białej. Podczas spotkania z artystą oraz jego córką, Katarzyną Rodak, będzie można na żywo posłuchać utworów z płyty i otrzymać egzemplarz albumu. Dodatkowo, dla wszystkich zainteresowanych, przygotowano cyfrową wersję wydawnictwa, zawierającą nie tylko nagrania, ale także bogato ilustrowaną książeczkę oraz teksty poświęcone żywieckiej muzyce. Całość dostępna jest na stronie internetowej ROK-u.

Spotkanie z Gajdoszem Czesławem Węglarzem
Spotkanie z Gajdoszem Czesławem Węglarzem · fot. S. Karpiński / ROK


Wydawnictwo muzyczne Czesława Węglarza „Gajdosku z gajdami” zawiera nagrania tradycyjnej muzyki z Beskidu Żywieckiego. Jest to już czwarta pozycja z serii Muzyka Beskidów. Po Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, Monice Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki i siostrach Sordyl z Korbielowa przyszła pora na Czesława Węglarza - znanego i cenionego muzyka oraz budowniczego instrumentów ludowych, mieszkającego w Ciścu koło Węgierskiej Górki.

Na płycie usłyszeć można melodie grane na gajdach, dudach i instrumentach pasterskich, takich jak piszczałka jednootworowa, trombita czy też róg pasterski. W duecie z artystą usłyszymy jego córkę Katarzynę Rodak, która akompaniuje mu na skrzypcach. Tworzą razem tradycyjną kapelę góralską. Wydawnictwo zostało wzbogacone o archiwalne i współczesne zdjęcia oraz teksty na temat muzyki znajdującej się na płycie.



Czesław Węglarz mieszka w Ciścu, w gminie Węgierska Górka. Muzyk i budowniczy instrumentów, multiinstrumentalista grający na dudach, gajdach, skrzypcach, basach oraz piszczałkach, trombitach i okarynach. Charakterystyczna dla jego twórczości jest bardzo dobra znajomość folkloru muzycznego z pogranicza Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Jako znawca folkloru muzycznego Żywiecczyzny oraz jego niestrudzony propagator, często podejmował współpracę z muzeami i różnego rodzaju placówkami kultury, dzieląc się wiedzą, jak również umiejętnością gry na tradycyjnych instrumentach.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie otrzymywał Złote Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w kategoriach instrumentalista oraz mistrz i uczeń. Został uhonorowany nagrodą Muzyka Źródeł, przyznawaną od 2013 roku przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej (2018). Co więcej, w tym samym roku podczas 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym otrzymał Basztę dla najlepszego solisty instrumentalisty, a także pierwszą nagrodę w konkursie „Duży-Mały”. W 2019 roku wyróżniony został prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii folklor muzyczno-taneczny oraz Nagrodą artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia twórcze.

Zac / bielsko.info

źródło: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.