Najnowsze

  • 10 października 2024
  • wyświetleń: 231

5 substancji niedozwolonych w wodzie - jak się ich pozbyć?

Materiał partnera:

Nowoczesne systemy rurociągowe są o wiele bezpieczniejsze niż dawniej. Mimo to woda, do której mamy dostęp w domach, mieszkaniach, biurach i budynkach użytku publicznego nie zawsze jest krystalicznie czysta. To potencjalny problem, który powoduje ryzyko, że po spożyciu lub nawet kąpieli w takiej wodzie, odczujemy liczne negatywne skutki. Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać zanieczyszczoną wodę i w jakich związków nie powinno w niej być? Przejrzyj ten poradnik, a dowiesz się więcej.

Woda w instalacjach rurociągowych - 5 substancji, których nie powinno w niej być



Zanieczyszczenia wody to globalny problem, z którym próbują walczyć rządy, a także lokalne władze zajmujące się dostarczaniem wody do gospodarstw domowych i budynków biurowych. Mimo stosowania filtracji w systemach wodociągowych wciąż w wodzie mogą występować różne substancje, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie, a także stan urządzeń AGD.

odwrocona osmoza srt hydro


5 substancji niebezpiecznych, które mogą występować w wodzie to:

  1. Chlor - najczęściej ma kolor żółtozielonkawy, a w przypadku wysokiego stężenia można poczuć jego charakterystyczny zapach. Powszechnie stosowany do dezynfekcji wody także w instalacjach wodociągowych. Długotrwałe korzystanie z wody z zawartością chloru może powodować wysuszenie skóry i zwiększenie jej wrażliwości na podrażnienia.
  2. Żelazo - w odpowiednich ilościach w wodzie nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Niestety, jeśli zbyt wiele żelaza znajdzie się w wodzie, może to powodować m.in. uszkodzenia ścianek naczyń włosowatych.
  3. Miedź - to jedna z substancji będąca katalizatorem hemoglobiny, która powoduje, że w nadmiarze może uszkodzić wątrobę, nerki, a nawet serce.
  4. Ołów - to metal ciężki, który jest toksyczny i rakotwórczy. Kategorycznie nie powinno go być w wodzie, do której mamy dostęp.
  5. Mangan - może powodować w nadmiarze marskość wątroby, choć jest niezbędny w znikomych ilościach.


Szkodliwy jest też polichlorek winylu - może występować w instalacjach składających się z rur PCV. Można go skutecznie usunąć poprzez stosowanie nowoczesnych filtrów. Jeśli chodzi o filtr do wody - odwrócona osmoza jest najlepszym sposobem, aby zneutralizować wszystkie szkodliwe substancje z wody.

img 5700


Jak skutecznie uzdatniać zanieczyszczoną wodę?



Jest wiele skutecznych sposobów na oczyszczanie i uzdatnianie wody pitnej oraz użytkowej. Sprawdzone rozwiązania znajdziesz na stronie: https://www.srtech.pl. W jednym miejscu kupisz membranowy filtr wody, a także butelkę do wodorowania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że woda w domu i w biurze jest krystalicznie czysta i nadaje się m.in. do spożycia.

Dobrym sposobem filtracji jest proces odwróconej osmozy. Zasadę działania można porównać do wyciskania soku. Nowoczesny filtr węglowy lub taki z membraną RO powoduje, że w przefiltrowanej wodzie zatrzymywane są tylko korzystne związki, natomiast szkodliwe substancje i zanieczyszczenia pozostają w filtrze.

W praktyce stosowanie nowoczesnych metod filtracji wykorzystujących proces odwróconej osmozy sprawdzi się zarówno w domach, biurach i budynkach instytucji publicznej. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest czysta woda, warto zadbać o dodatkową filtrację oprócz tej stosowanej przez systemy wodociągowe.