Najnowsze

  • 30 września 2024
  • wyświetleń: 216

Czy sztuczna inteligencja to przyszłość branży CNC?

Materiał partnera:

Obróbka CNC (w tym usługi frezowania CNC czy usługi tokarskie) bazuje na maszynach sterowanych numerycznie przy pomocy komputera. Zapewniają one wysoką precyzję cięcia detali z różnych materiałów. Sztuczna inteligencja (AI) natomiast ma zdolność do analizowania ogromnych ilości danych, uczenia się z nich oraz doskonalenia się w czasie. Obróbka metali ma więc szansę na szeroko rozumiane innowacje właśnie dzięki połączeniu możliwości obróbki CNC i sztucznej inteligencji. Umożliwi to zoptymalizowanie procesów produkcyjnych, zminimalizuje również powstawanie odpadów, ograniczy nadmierne zużycie energii, a tym samym znacznie obniży koszty produkcji.

sztuczna inteligencja


Maszyna i człowiek



Maszyna CNC funkcjonuje przy wsparciu operatora, który kontroluje prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego. Sztuczna inteligencja natomiast koncentruje się na analizie danych w czasie rzeczywistym, a następnie na podsumowywaniu wyników tych obserwacji, dzięki czemu operatorzy mogą optymalizować wydajność maszyn CNC. Możliwe jest również przewidywanie z wyprzedzeniem potencjalnych awarii i zagrożeń związanych z usterkami, a tym samym ustalanie planu konserwacji. Ograniczy to znacznie ryzyko wystąpienia kosztów nieprzewidzianych napraw i przestojów produkcyjnych.

Modny trend czy konieczność?



Rynek pracy wymusza na firmach z branży CNC inwestycje, które do tej pory wydawały się nieosiągalne. W tej chwili uzupełnienie parku maszynowego o roboty przemysłowe, koboty czy nowoczesne oprogramowanie nie jest już niczym zaskakującym. Zależy jedynie od możliwości finansowych firmy, jak i zdolności planowania managerów zarządzających. Odciążenie operatorów w wykonywaniu prostych czynności może wpłynąć na rozszerzenie ich kompetencji w zakresie planowania produkcji i ograniczania kosztów. Firmy, które wyjdą naprzeciw tej kolejnej rewolucji technologicznej, będą liderami innowacyjności i umocnią swoją pozycję na rynku, wyprzedzając tym samym konkurencję.

AI dla każdego?



Nie można oczywiście bezrefleksyjnie zakładać, że sztuczna inteligencja jest odpowiednia dla każdej firmy. Zakup i dostosowanie parku maszynowego wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi. To oznacza, że należy indywidualnie przeanalizować czy oczekiwanie zyski przerosną koszty inwestycji, które nie są niskie. Nie każde zaplecze maszynowe, będące na wyposażeniu firmy będzie nadawać się do współpracy z AI, a zbytnia automatyzacja może wręcz paradoksalnie stać się dla niej obciążeniem. Na pewno średnie i duże firmy powinny wziąć tę inwestycję pod uwagę, gdyż to głównie one dysponują odpowiednim budżetem, jak i borykają się z problemem pozyskania nowej wykwalifikowanej kadry. Z drugiej strony są też zainteresowane zatrudnianiem specjalistów wykwalifikowanych w programowaniu i obsłudze maszyn CNC w połączeniu z nowymi technologiami.