Straconka zapisała nową, ważną kartę w swojej historii. Dnia 29 marca uroczyście otwarto tam długo wyczekiwany Dom Kultury. Ranga tego wydarzenia znalazła odzwierciedlenie w imponującej liście gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli najwyższych szczebli władzy: eurodeputowanej Mirosławy Nykiel, senator Agnieszki Gorgoń-Komor, posła Grzegorza Pudy, członkini Zarządu Województwa Śląskiego Joanny Bojczuk, radnego sejmiku Wojewódzkiego Marcina Szarka, przewodniczącej Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Doroty Piegzik-Izydorczyk oraz grona radnych miejskich. Honory gospodarza pełnił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, w towarzystwie swoich zastępców, Przemysława Kamińskiego i Adama Ruśniaka.
- Bajkowa postać z filmu dla dzieci przed laty wypowiadała taką formułkę: Budowaliśmy, budowaliśmy i zbudowaliśmy! I dzisiaj jest właśnie ten dzień. Jak widać po osobach tutaj zgromadzonych, to dzień, który łączy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca - mówił podczas otwarcia prezydent Bielska-Białej. - Pamiętajmy jednak o jednym: to nie mury robią robotę - choćby były najpiękniejsze - lecz ludzie, którzy będą tę placówkę prowadzić i którzy będą tu się rozwijać. Myślę tu o naszych najmłodszych i młodzieży, ale także o seniorach. Mam nadzieję, że ten budynek będzie żył i że będzie to dobre miejsce dla dobrych ludzi, a co więcej - będziemy się tu stawać lepsi - podkreślił Jarosław Klimaszewski.
Jak czytamy w relacji udostępnionej przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, "ceremonie otwarcia 14. placówki Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej - Domu Kultury w Straconce prowadzili wspólnie dyrektor MDK Małgorzata Motyka-Madej oraz wicedyrektor MDK Andrzej Lichosyt".
- Jesteśmy świadkami historycznej chwili, bowiem po zaledwie dwóch latach prac budowlanych otwieramy dla państwa imponujący budynek, pierwszy taki w mieście wybudowany specjalnie potrzeby Miejskiego Domu Kultury, całkowicie dostosowany do naszych potrzeb. Mamy nadzieję, że stanie się miejscem integracji i rozwijania pasji. A warunki lokalowe do tego są wyśmienite - obiekt posiada aż dwie sale baletowe, pracownie muzyczne, salę ceramiczną z piecem do ceramiki, salę plastyczną, salę językową i tę piękną salę widowiskową - prezentowała dyrektor MDK Małgorzata Motyka- Madej.
- Dzisiejszy wyjątkowy koncert otwarcia jest inspirowany tradycją tradycją, dlatego będzie przepełniony folklorem i muzyką etno w nieco nowocześniejszych odmianach, wszystko w nawiązaniu do melodii naszego i pobliskich regionów - mówił wicedyrektor MDK Andrzej Lichosyt.
- Wychodzimy z założenia, że człowiek jest wart tyle, ile wie o swoich korzeniach. W MDK wierzymy, że o sile miejsca stanowią ludzie, dlatego cieszymy się, że udało się zebrać tak wspaniały zespół ludzi pełnych pasji, otwartych i chętnych do współpracy. Na czele tego zespołu stoi kierownik placówki, doświadczona menadżerka, działająca w kulturze od 20 lat - Magdalena Świergolik - dodała, prezentując szefową nowego Domu Kultury dyrektor MDK Małgorzata Motyka-Madej.
- Dziś uroczystość otwarcia, wielkie święto, a już w przyszłym tygodniu będziemy informować za pomocą mediów społecznościowych oraz na stronie internetowej MDK o naszej ofercie. Mam nadzieję, że będzie ona szyta na miarę potrzeb i oczekiwań. Będziemy też dopytywać, czego ludzie oczekują, w jaki sposób chcą rozwijać swoje zainteresowania i spędzać czas. W ofercie będą zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, będzie można podszlifować swój angielski. Myślę, że każdy znajdzie tu dla siebie coś atrakcyjnego. Chcemy być domem kultury, a więc domem - miejscem, do którego zawsze chcemy wracać, w którym czujemy się u siebie, miejscem, które jest ważne - zapraszała do straceńskiej placówki Magdalena Świergolik.
Budowa filii Miejskiego Domu Kultury w Straconce trwała ponad dwa lata i pochłonęła 18,9 mln zł. Inwestycja ta była możliwa dzięki między innymi rządowej dotacji w wysokości 5 mln zł. Nowy obiekt, zlokalizowany przy ulicy Górskiej 125, jest pierwszym w Bielsku-Białej trzykondygnacyjnym budynkiem wzniesionym specjalnie z myślą o potrzebach Miejskiego Domu Kultury.
Pierwsze piętro nowego Domu Kultury w Straconce tętni artystycznym życiem, oferując pracownię plastyczną, salę do ceramiki artystycznej, dwie przestronne sale taneczne oraz dedykowane sale muzyczne. Dla miłośników rytmu przygotowano specjalnie wygłuszone studio perkusji. Parter budynku to strefa administracyjna oraz nowoczesna pracownia edukacyjna. Największe wrażenie robi jednak wielofunkcyjna sala widowiskowa z pełnym zapleczem technicznym, technologicznym i magazynowym, która może pomieścić około 170 widzów. W podziemiu zlokalizowano pomieszczenie z piecem do wypalania ceramiki, a także praktyczną pralnię i suszarnię
Warto też podkreślić, że w podziemiu DK Straconka swoje pomieszczenia znalazły miejscowa Rada Osiedla i koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich.
Uroczystość uświetniły występy grupy dziecięcej, Grupy Reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca Beskid oraz zespołu Megitza.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.