Foto

Artykuł z Beskidy.cafe - miejsca, gdzie góry spotykają się z pasją!
  • 7 marca 2025
  • wyświetleń: 981

Już sześć interwencji straży pożarnej w marcu z powodu wypalania traw, a to dopiero początek sezonu!

Już sześć interwencji straży pożarnej w marcu z powodu wypalania traw, a to dopiero początek sezonu! · fot. KM PSP Bielsko-Biała
Od początku marca straż pożarna interweniowała już sześć razy! Wczoraj, w Porąbce, w okolicach ulicy Palenica, strażacy toczyli zaciętą walkę z ogniem trawiącym suche trawy. Silny wiatr sprawił, że pożar rozprzestrzenił się na obszar aż jednego hektara!

Jak czytamy w relacji przesłanej przez strażaków, "walka z żywiołem była trudna, ponieważ dostęp do wody był ograniczony. Strażacy zorganizowali punkt czerpania wody w okolicy budynku OSP Wielka Puszcza, skąd przy użyciu pomp tankowano samochody pożarnicze z pobliskiego potoku".

W akcji gaśniczej strażacy wykorzystali tłumice, hydronetki oraz prądownice. Aby sprawnie poruszać się po rozległym pogorzelisku, użyto również quadów. Dzięki determinacji i wysiłkowi strażaków udało się ocalić przyległe kompleksy leśne.

Strażacy apleują!

Pamiętajcie! Nie wypalajcie traw! To nie tylko niebezpieczne, ale też karalne. Dbajmy o naszą przyrodę i bezpieczeństwo!


Po co wypala się trawy?



Wypalanie traw to celowe podpalanie suchych traw i zarośli, najczęściej wykonywane na wiosnę. Chociaż niektórzy uważają, że wypalanie traw przynosi korzyści, takie jak użyźnianie gleby czy zwalczanie szkodników, w rzeczywistości jest to praktyka bardzo szkodliwa i niebezpieczna.

Szkodliwość wypalania traw

  • Zagrożenie pożarowe: Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, powodując pożary lasów, zabudowań i innych terenów.
  • Niszczenie ekosystemu: Ogień zabija pożyteczne mikroorganizmy, owady i zwierzęta, niszczy roślinność i prowadzi do degradacji gleby.
  • Zanieczyszczenie powietrza: Dym z wypalanych traw zawiera szkodliwe substancje, które zanieczyszczają powietrze i stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
  • Zagrożenie dla ludzi: Wypalanie traw stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, którzy mogą ulec poparzeniom lub zatruciu dymem.


Przyczyny wypalania traw

  • Niektórzy rolnicy i działkowcy błędnie uważają, że wypalanie traw użyźnia glebę i ułatwia wzrost nowych roślin.
  • Wypalanie traw jest czasami stosowane jako sposób na pozbycie się suchych traw i zarośli.
  • Niektórzy ludzie wypalają trawy z powodu braku świadomości o szkodliwości tej praktyki.


Wypalanie traw a prawo

W Polsce wypalanie traw jest zabronione przez prawo. Za to wykroczenie grozi kara grzywny, a w przypadku spowodowania pożaru - nawet kara pozbawienia wolności.

Alternatywy dla wypalania traw

Zamiast wypalać trawy, można je skosić i pozostawić na ziemi jako naturalny nawóz.
Suche trawy i zarośla można kompostować, uzyskując cenny nawóz organiczny.
W przypadku dużych powierzchni można zastosować mechaniczne metody usuwania suchych traw i zarośli.

Podsumowując, wypalanie traw jest praktyką szkodliwą i niebezpieczną, która przynosi więcej szkody niż pożytku. Istnieją bezpieczne i ekologiczne alternatywy dla wypalania traw, które warto stosować.

Zac / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.