Foto

Artykuł z Beskidy.cafe - miejsca, gdzie góry spotykają się z pasją!
  • 7 lutego 2025
  • wyświetleń: 4266

„Las Wokół Miast” apeluje: na zboczach Cybernioka trwa wycinka. Mamy oświadczenie Nadleśnictwa

„Las Wokół Miast” apeluje: na zboczach Cybernioka trwa wycinka. Mamy oświadczenie Nadleśnictwa · fot. "Las Wokół Miast"
Inicjatywa „Las Wokół Miast” od ponad roku działa na rzecz ochrony lasów okalających Bielsko-Białą. Aktywnie uczestniczy w zespole ds. utworzenia lasów społecznych, a także powołała własne patrole leśne. Niedawno jeden z takich patroli odkrył niepokojący fakt prowadzenia wycinki drzew w tzw. starolesie, na północno-zachodnich zboczach Cybernioka.

"Wbrew poleceniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Nadleśnictwo Bielsko zleciło wycinkę drzew w obszarach, które mają być chronione jako starolasy" - czytamy w wiadomości przesłanej przez stowarzyszenie na naszą skrzynkę.

W wiadomości możemy przeczytać też, że "na początku stycznia tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało polecenie Lasom Państwowym, aby zabezpieczyły drzewostany oraz rozpoczęły wstępną weryfikacje terenową, by zebrać informacje do utworzenia starolasów. Ma to związek z ustaleniami wynikającymi z Ogólnopolskiej Narady o Lasach, aby wzmocnić ochronę przyrody".

Określono ile ma być chronionych starolasów w najbliższych latach na obszarach zarządzanych przez Lasy Państwowe. I tak zgodnie z ustaleniami



  • od 1 stycznia 2025 LP zabezpieczą pulę drzewostanów umożliwiającą realizację celów ONOL.
  • od 1 stycznia 2026 r. starolasy mają obejmować co najmniej 1% powierzchni lasów w Polsce,
  • a od stycznia 2027 r. udział ten wzrośnie do co najmniej 2%.


Do zarzutów o nieprawidłową wycinkę starolasów odniosło się Nadleśnictwo Bielsko



Proces wyznaczania starolasów w Nadleśnictwie Bielsko

Zgodnie z poleceniem Pani ministry Pauliny Hennig-Kloski, Lasy Państwowe przystąpiły do wyznaczania w całej Polsce obszarów tzw. starolasów celem wyłączenia tych obszarów z gospodarki leśnej jako cennych przyrodniczo. Polecenie Pani Ministry przewidywało wyróżnienie w ten sposób w pierwszym etapie 1%, a docelowo 2% powierzchni leśnej w zarządzie LP.

Podstawowe kryteria wyróżniania tych lasów zostały ustalone na podstawie wniosków z Ogólnopolskiej Narady o Lasach i obejmowały



  • rodzimość lasów czyli mniejszy niż 10% udział gatunków obcych geograficznie
  • wiek drzewostanu (w zależności od gatunku dominującego powyżej 100 - 140 lat, dla buka 130 lat),
  • dużą zasobność i różnorodność martwego drewna wskazującą na przewagę procesów naturalnych),


Wszystkie te warunki mają zostać spełnione jednocześnie.

Powyższe kryteria wyłączają ze starolasów klasę odnowienia i klasę do odnowienia czyli drzewostany, w których proces przemiany pokoleń został rozpoczęty wcześniej. W odniesieniu do podejmowanego w mediach przykładu wydzielenia 98f leśnictwa Kamienica należy stwierdzić, iż drzewostan ten zgodnie z kryteriami ministerstwa nie może zostać uznany za starolas z uwagi na fakt, iż proces przemiany pokoleń trwa w nim już od co najmniej 2014 roku.

Na obszarze Nadleśnictwa Bielsko zidentyfikowano 251 ha lasów spełniających powyższe kryteria; stanowi to ponad 2% powierzchni nadleśnictwa. W lasach tych do czasu podjęcia wiążących decyzji prawnych nie są i nie będą prowadzone żadne prace gospodarcze.

Twierdzenie jakoby Nadleśnictwo Bielsko nie stosowało się do poleceń MKiŚ jest nieprawdziwe.

Z poważaniem

Tomasz Gawęda, rzecznik prasowy.

Zac / bielsko.info

źródło: Las Wokół Miast

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.