Foto

  • 5 września 2024
  • 7 września 2024
  • wyświetleń: 3594

Nowy mural na ścianie kamienicy przy ul. Przekop 11

Nowy mural na ścianie kamienicy przy ul. Przekop 11 · fot. Konrad Kwietniewski
W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu „oBBraz miasta” organizowanego przez Galerię Bielską BWA, Bielsko-Biała zyskało kolejne dzieło sztuki. Mural autorstwa łódzkiej artystki, Pauliny Kwietniewskiej, specjalizującej się w malarstwie monumentalnym i portrecie, wzbogacił miejską przestrzeń.

"Na ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Przekop 11, w rejonie miasta silnie związanym z jego historią przemysłową, artystka stworzyła mural, który nawiązuje do tradycji włókienniczej Bielska-Białej oraz idei „miasta splotów” - miejsca, gdzie splatają się różne wątki historyczne i międzyludzkie. Celem tego dzieła jest także symboliczne przywrócenie i podkreślenie ważnej roli kobiet w historii miasta, często pomijanych i niedocenianych, mimo ich znaczącego wkładu w jego rozwój" - podaje galeria BWA.

- „Kocia kołyska” to mural inspirowany dziecięcą grą, w której dwie osoby przeplatają sznurki przez swoje dłonie. Gra ta wymaga współpracy i symbolizuje wzajemne wsparcie. Bohaterkami muralu są kobiety i ich splecione losy, a obraz odwołuje się do przemysłowej historii Bielska-Białej, w której kobiety odegrały istotną rolę. Chciałam jednak, aby mural nie tylko ukazywał kobiety pracujące, ale również zachowywał ducha zabawy, radości i spontaniczności. Zależało mi na oddaniu hołdu pięknu kobiecych relacji, które wzajemnie się wspierają, marząc, przędąc nici swoich historii i rozpościerając skrzydła - pisze o swoim muralu autorka.

Paulina Kwietniewska tworzy w nurcie realizmu klasycznego. Większość swojej edukacji artystycznej zdobyła w Londynie, uczęszczając do London Atelier of Representational Art, gdzie kształciła się pod okiem mistrzów współczesnego malarstwa figuratywnego. W swoich pracach stara się uchwycić piękno codziennych sytuacji, wykorzystując nieoczywiste światło i budując narrację. W muralach łączy elementy realistyczne z uproszczonymi, graficznymi formami, co nadaje jej pracom charakter kolażu. Inspiracje czerpie również z literatury i fotografii - pisze o artystce galeria BWA.

Od 10 lat projekt "oBBraz miasta" organizowany przez Galerię Bielską BWA upiększa Bielsko-Białą wyjątkowymi muralami polskich artystów. Celem projektu jest nie tylko estetyka, ale także zwrócenie uwagi mieszkańców na otaczającą ich przestrzeń. Dzięki temu, spacerując po mieście, można odkrywać zarówno zabytki, jak i nowoczesne dzieła sztuki.

Autorami prac są uznani artyści street artu z Polski. Większość z powstałych murali znajduje się w centrum miasta, zachęcając do spaceru, który pozwala na odkrywanie zarówno zabytkowej, jak i współczesnej tkanki miejskiej. Do tej pory, w ramach projektu „oBBraz miasta”, powstało 12 z 35 murali, które wzbogacają przestrzeń publiczną Bielska-Białej.

Oficjalna prezentacja muralu odbyła się 1 września podczas Dni Bielska-Białej 2024.
Kuratorka projektu “oBBraz miasta”: Justyna Weronika Łabądź.

Mural powstał dzięki wsparciu finansowemu Gminy Bielsko-Biała.

Zac / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj