Edukacja
- 4 sierpnia 2022
- wyświetleń: 2351
Zdolni uczniowie na specjalnym obozie. Wśród nich bielszczanin
Już po raz ósmy młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych wykorzystali wakacje, by rozwijać swoje pasje. W połowie lipca 50 uczestników tegorocznej edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP zjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Wśród uczestników znalazł się Emil Kielar z Bielska-Białej.
Na właściwym kursie
Od ośmiu lat dla 50 najlepszych uczestników programu wakacje to czas intelektualnej przygody. Tak jak w poprzednich edycjach, podczas tegorocznego obozu młodzi badacze mieli okazję poznać tajniki pracy naukowca. Wśród nich znaleźli się Jakub Borowicz ze Złotego Potoku, Piotr Lorek z Cieszyna, Aleksandra Straś z Sosnowca, Maja Olma i Mikołaj Cichoń z Katowic, Emil Kielar z Bielska-Białej oraz Anna Olszak z Gliwic. Wraz z innymi uczestnikami pod okiem mentorów, którzy łączą ekspercką wiedzę z ogromną pasją, uczestnicy mogli rozwijać swoje zainteresowania w wybranej przez siebie grupie tematycznej. Tradycyjnie grupy były cztery, a program każdej z nich obfitował w praktyczne zajęcia, dające przedsmak kariery naukowej.
- Myślę, że po obozie zostaną ze mną wszystkie doświadczenia i nowa wiedza, którą tu zdobyłem, głównie z zakresu inżynierii lotniczej i robotyki. Zdobyłem też dużo informacji ze świata uniwersyteckiego np. gdzie można odbyć staż, który kierunek studiów warto wybrać - mówi Emil Kielar z grupy z grupy inżynieria i robotyka, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.
W grupie chemia i biochemia można było m.in. poznać cykl życia wirusów i dowiedzieć się, jak teoretyczne koncepcje przekuwa się w rzeczywisty nowy lek. Członkowie grupy medycznej wprawiali się w szyciu chirurgicznym i zwalczaniu zakażeń bakteryjnych, ale też zyskali wiedzę o roli psychologii i etyki w medycynie. Sekcja inżynieryjno-robotyczna kilkukrotnie ruszyła w przestworza: na symulatorze lotu, podczas kursu obsługi dronów, a także w czasie spotkania z przedstawicielami koła astronautycznego. Czwarta grupa - fizyka i nowe technologie, w tym czasie zgłębiała zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej i statystycznej, a teorię weryfikowała eksperymentalnie w laboratorium.
- Poprzez program ADAMED SmartUP od lat popularyzujemy nauki ścisłe i przyrodnicze, a jednocześnie dajemy młodym uzdolnionym ludziom szansę na rozwój konkretnych zainteresowań i ukierunkowanie pasji. Chcemy, by zdobyte doświadczenie było jak najbliższe temu z rzeczywistego świata nauki, i to tej na najwyższym poziomie - wskazuje Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.
Wyjątkowy program dla wyjątkowych uczniów
W nauce, tak jak w innych obszarach życia, kluczowe znaczenie mają relacje międzyludzkie. Dlatego od pierwszej edycji nieodzownym elementem obozu ADAMED SmartUP jest jego wymiar integracyjny. Oprócz rozwoju talentów uczestnicy uczą się współpracy w grupie i poznają osoby o podobnych zainteresowaniach. W tym roku oprócz koleżanek i kolegów z Polski mogli też spotkać troje rówieśników z Wietnamu. Goście z Azji to laureaci wietnamskiej edycji ADAMED SmartUP, realizowanej od 2019 r. we współpracy ze Szkołą Średnią im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi.
Inżynieria lotnicza to moja nowa pasja, zaszczepiona podczas obozu. Wcześniej nie miałam z tym kontaktu ani nie znałam kogoś, kto mógłby mnie wprowadzić w ten obszar nauki. Podczas obozu byłam w pokoju z dziewczyną, która jest zapaloną lotniczką - opowiada Anna Olszak z grupy inżynieria i robotyka, uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach.
Koniec obozu to jednak nie koniec emocji. We wrześniu 50 uczestników 8. edycji spotka się na Gali finałowej, w trakcie której poznamy nazwiska 10 laureatów. W ramach nagrody czeka na nich program indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Po roku trójka najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe na dalszą realizację naukowych pasji.
- Wieloetapowa formuła programu pozwala maksymalnie rozwinąć potencjał naszych fantastycznych uczestników. Jednak, by zostać laureatem czy otrzymać stypendium, nie wystarczy sam talent. Należy wykazać się pomysłowością, wytrwałością i zdeterminowaniem, a także umiejętnościami pracy w grupie. To dzięki kilkuetapowej rekrutacji mamy pewność, że nasze wsparcie trafia do właściwych osób - podkreśla Martyna Strupczewska.
8. edycja ADAMED SmartUP została objęta do tej pory honorowymi patronatami m.in. przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Instytutu Badań Edukacyjnych, Narodowego Centrum Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Śląskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej w Szczecinie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.