
Edukacja
- 22 grudnia 2021
- wyświetleń: 2894
Co dalej z rozbudową SP23? Jest odpowiedź władz miasta
Problemy dotyczące decyzji wywłaszczenia nieruchomości stoi na przeszkodzie rozpoczęcia rozbudowy Szkoły podstawowej nr 23 w bielskiej Kamienicy. Informację na ten temat, w odpowiedzi na interpelację radnego Romana Matyji, przekazał Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy 14 grudnia, radny Roman Matyja z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej skierował do władz miasta interpelację w sprawie stanu działań, dotyczących rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 23 w Kamienicy. - Z informacji jakie posiadam, to miasto jest w postępowaniu administracyjnym, dotyczącym wywłaszczenia terenu na cele oświatowe. Jednak przedłużająca się procedura powoduje, że mieszkańcy zaczynają wątpić, czy ta inwestycja zostanie przez miasto wykonana - czytamy w interpelacji członka Rady miejskiej, który poprosił o szczegółowe informacje z postępowania wywłaszczeniowego, z podaniem konkretnych dat i działań z tym związanych. - No i zasadnicze pytanie do pana prezydenta, czy Szkoła Podstawowa w Kamienicy ma szansę na rozbudowę, jeżeli tak, to w jakim horyzoncie czasowym? - dodawał Matyja. Więcej o interpelacji radnego w sprawie SP23 pisaliśmy tutaj.
Na interpelację radnego Matyji odpowiedział Piotr Kucia. - Wojewoda Śląski wyznaczył prezydenta Miasta Żory wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej do rozpatrzenia sprawy z wniosku gminy Bielsko-Biała o wywłaszczenie nieruchomości położonej w Kamienicy. Prezydent Żor powołał rzeczoznawcę majątkowego - biegłego w zakresie wyceny, który w operacie z 28 grudnia 2020 roku dokonał ustalenia wartości rynkowej nieruchomości, będącej podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania dla współwłaścicieli ww. działek z tytułu wywłaszczenia - poinformował zastępca prezydenta Bielska-Białej.
- Zawiadomieniem z 16 czerwca 2021 roku Prezydent Miasta Żory poinformował, że postępowanie dowodowe w sprawie o wywłaszczenie nieruchomości zostało zakończone i wyznaczył 10 dniowy termin — od dnia doręczenia zawiadomienia — na zapoznanie się z materiałem dowodowym i wypowiedzenie się do zgłoszonych żądań. Po upływie wyznaczonego terminu miała zostać wydana decyzja administracyjna. Jednak w toku postępowania wywłaszczeniowego, współwłaścicieIe nieruchomości konsekwentnie kwestionują wycenę wartości rynkowej określoną w operacie z 28 grudnia 2020 roku. Pomimo wystosowanego przez prezydenta Bielska-Białej pisma z 17 listopada 2021 roku o niezwłoczne wydanie decyzji wywłaszczeniowej, prezydent Miasta Żory nie wydał jej do dnia dzisiejszego - dodał samorządowiec.
- 7 grudnia 2021 roku uzyskano telefoniczną informację w Urzędzie Miasta Żory, że w związku z upływem ważności operatu szacunkowego i niemożnością — ze względu na zmiany cen na rynku nieruchomości — wydania klauzuli aktualizacyjnej, z początkiem roku 2022 zostanie zlecona ponownie wycena nieruchomości objętej postępowaniem wywłaszczeniowym. Po sporządzeniu nowej wyceny, organ wyznaczony do załatwienia sprawy - prezydent Miasta Żory — ustali termin rozprawy administracyjnej, celem umożliwienia stronom wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Po przeprowadzeniu ww. czynności powinna zostać wydana decyzja wywłaszczeniowa, możliwe, że w I kwartale roku 2022 - wyjaśnił Kucia.
- Wyjaśniam, że zgodnie z art. 10 S 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ administracji publicznej zobowiązany jest zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Natomiast stosownie do art. 127 Kodeksu postępowania administracyjnego, od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o wywłaszczeniu stronie postępowania. Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępowanie właścicieli, złożenie przez nich odwołania od decyzji, wydaje się bardzo prawdopodobne - podkreśli zastępca prezydenta miasta.
- Pragnę podkreślić, że określenie możliwości rozbudowy szkoły jest nierozerwalnie związane z pozyskaniem wspomnianych wyżej nieruchomości. Nie mniej nadmieniam, że są prowadzone wstępne działania dla opracowania koncepcji tego przedsięwzięcia, w ramach których (we współpracy z Dyrekcją szkoły) została opracowana już na przełomie 2020 i 2021 roku aktualizacja wstępnej koncepcji rozbudowy - podsumował wiceprezydent, który stwierdzi także, że stanowisko w sprawie ram czasowych dla tego przedsięwzięcia będzie można wyrazić po uregulowaniu kwestii własnościowych oraz zagwarantowaniu odpowiednich środków finansowych na ten cel w budżecie miasta.
ZOBACZ TAKŻE

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

Szkoła Podstawowa nr 23. potrzebuje rozbudowy… od lat...

Zagrażająca dzieciom kamienica nie będzie kompleksowo wyremontowana

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje

Mieszkańcy od lat czekają na budowę ścieżki nad Wapienicą

Ponad 24 miliony na remonty komunałek
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.