Wiadomości

  • 16 lipca 2020
  • wyświetleń: 3835

Eksperci dowiedzieli się, dlaczego w Ameryce wszyscy mają obsesję na punkcie esejów

Materiał partnera:

Przez dziesięciolecia esej był najpopularniejszym rodzajem pracy studenckiej w Stanach Zjednoczonych i przez wiele kolejnych lat będzie ważną częścią studiów na amerykańskich uniwersytetach.

Esej jest pisemną pracą wykonywaną przez studentów amerykańskich uniwersytetów kilka razy w tygodniu. Ten rodzaj zadania jest bardzo popularny. Dowiedzieliśmy się, jakie są przyczyny tak silnej miłości amerykańskich wykładowców do tej formy samodzielnej pracy uczniów.

Sprawdzanie wiedzy po amerykańsku



Esej, bez względu na formę, obejmującą subiektywne przedstawienie punktu widzenia na temat i emocjonalną retorykę narracji, jest wciąż rodzajem pracy testowej (innymi słowy, sprawdzianu), lecz w nieco nietypowej dla nas formie.

Tak czy owak, żeby napisać esej na konkretny temat, autor musi mieć co najmniej podstawową wiedzę, w przeciwnym razie praca będzie wyglądać na surową, a wykładowca jej nie zaakceptuje. Tak więc esej jest nadal sprawdzianem, szczególnie jeśli chodzi o eseje studenckie, a nie te pisane przy przyjęciu na studia.

Mam własną opinię!



Na polskich uniwersytetach zwyczajowo przeprowadzane są egzaminy, projekty laboratoryjne, prace naukowe i testy, a czasami pisze się eseje. Wydaje się dziwne, aby nasz uczeń miał napisać esej na temat historii lub prawa, a także na inne tematy wymagające bardziej zapamiętywania materiału, niż swobodną prezentację swoich myśli na jakikolwiek temat.

Na amerykańskich uniwersytetach natomiast całkiem inne podejście jest podyktowane mentalnością społeczną. W każdej kwestii student musi mieć pewne przekonanie, sformułowaną i uzasadnioną opinię, którą może wypowiedzieć i uzasadnić, a nawet zachęcić czytelnika do dyskusji (retorycznie). Najlepszym sposobem, aby nauczyć się operować takimi kategoriami, jak punkt widzenia, argumentacja, światopogląd, jest codzienne trenowanie w tym zakresie przy każdej okazji.

Ponieważ mam indywidualną osobowość



Jednym z powodów, dla których oprócz dokumentów kandydat na studia jest proszony o napisanie eseju na jakiś temat („dlaczego wybrałeś naszą uczelnię” itp.) jest próba zrozumieć tok myślenia wnioskodawcy, znaleźć jego motywację, odróżnić go od setek innych kandydatów i dać mu szansę na zostanie studentem uniwersytetu.

Przy pomocy eseju, wnioskodawcy mają możliwość wykazania się dużym zaangażowaniem społecznym i zainteresowaniem bieżącymi problemami ludzkości, a także wykazania się elokwencją i retoryką, która w USA jest uważana za jeden ze wskaźników rozwoju osobowości.

Esej wymaga starannego przygotowania, więc nie każdy student zawsze ma czas na napisanie tego rodzaju wypracowania. W takich przypadkach czasami korzysta się z usług stron z gotowymi pracami naukowymi, na przykład payforessay.net. Daje to możliwość otrzymania eseju zgodnego ze wszystkimi wymaganiami.

Przez dziesięciolecia esej był najpopularniejszym rodzajem pracy studenckiej w Stanach Zjednoczonych i przez wiele kolejnych lat będzie ważną częścią studiów na amerykańskich uniwersytetach. Dlatego warto wcześniej zadba o dostarczenie wysokiej jakości prac swoim wykładowcom - napisanych samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów. Nie ma co liczyć na rezygnację uczelni z esejów, zwłaszcza gdy od nich zależy dyplom i przyszłość studenta.